Site icon abiratas.ee

KEVADEKUULUTAJAD: Esimesed kevadised kärbsed saabusid lõunamaalt tagasi juba varakult!

Kärbseparv

LÄÄNE-EUROOPAST OMA TALVISEST PESITSUSPAIGAST EESTIMAALE NAASEV VARAKEVADINE KÄRBSEPARV (FOTO: HARRASTUSENTOMOLOOGI ERAKOGU)

Kevadised soojad ilmad on Eestimaale tagasi meelitanud esimesed kevadkärbsed. Esimesi ükskuid kevadisi kärbseid nähti saartel juba aprill alguses – toakärbest 4. ning porikärbest 11. aprillil.

Enamus talveks soojale maale talvituma rännanud kärbestest saabub Eestisse tavaliselt juba aprilli keskpaigas, kõige viimased tulevad siiski alles mais.

Suurem osa meil elutsevaid kärbestest lahkub külma aja saabudes Eestist, lennates talveperioodiks talvituma meist mitu tuhat kilomeetrit lõuna poole.

Näiteks Eestist sügisel lahkunud toakärbsed veedavad oma talvise pesitsusperioodi Kesk- või Lääne-Euroopas. Porikärbsed lendavad sügisel aga lausa nii kaugele kui Aafrika põhjaosa, kus nad siis talvituvad.

Kärbeste naasmine varieerub igas aspektis päris palju. Mõned, näiteks tavaline toakärbes, saabuvad varem, teised – näiteks harilik porikärbes – saabuvad hiljem.

Näiteks aprilli keskel saabuv toakärbes, kelle sumisemine on justkui elementaarne osa Eesti suvest, võib tagasiteed Eestisse alustada juba veebruari lõpus, nii et tema iga-aastane talvitumise aeg Lõuna-Euroopa laiuskraadidel on üpris üürike. Porikärbes jälle saabub alles mai lõpus, et jõuda tagasi kevadiste künnitööde lõppemise ajaks.

Kohale jõudes ei jää Eestisse naasnud kärbsed lihtsalt niisama passima ja puhkama, vaid alustavad kohe usinalt pesa ehitamisega. Enamasti rajavad kärbsed endale pesa ajanurgas asuva kompostihunniku või mõne välikemmergu lähedale.

Pesa valmimisel alustavad isaskärbsed efektset pulmatantsu, et võita pesas istuva emase kärbse tähelepanu. See õnnelik isane kärbes, kelle emane välja valib, saab lõpuks emasega paarituda ja emase viljastada.  Pulmatantsu kaotanud isased kärbsed peavad jääma ootama järgmist kevadet, mil neil avaneb uuesti võimalus emaskärbseid oma tantsuga võluda.

7-9 päeva peale viljastamist muneb emane kärbes pessa 4-5 tuhat muna, millest 4-5 nädala pärast kooruvad uued noorkärbsed. Peale koorumist kannavad vastsündinud pesakonna eest hoolt mõlemad, nii emane kui isane kärbes.

Mõne nädala pärast lahkuvad noored kärbsed oma pesast, et rõõmustada meid kõiki suvekuudel oma meeldiva sumina ja põrinaga.

Hea Abiratta lugeja! Vajame Sinu abi oma tegevuse jätkamiseks. Kliki siia ja toeta meid! Iga euro loeb!

Exit mobile version