Hiljuti kajastas Postimees uudist, kuidas neli erakonda tulid kokku ja pidasid valimisplaane.
Kui tavaliselt on erakonnad kogunenud eraldi ja iga erakond on paika pannud oma valmisprogrammi ja -plaani, siis selle aastal otsustati tegutseda teistmoodi.
Uskumatu, aga peaminister Jüri Ratas näitas üles initsiatiivi!
Peaminister Jüri Ratas, kes muidu on eelkõige tuntud oma ümmarguste ja mitte midagi ütlevate lausete poolest, kommenteeris seekord nädalavahetuse kogunemist üsna konkreetselt: “Jah, kutsusin kokku Keskerakonna, Reformierakonna, Sotsiaaldemokraatide ja Isamaa liidrid, et arutata üheskoos meeldivas õhkkonnas meie valmisprogramme. Muidu iga partei rapsib nii omaette ja üritab leida mingit suuremat teemat, et eristuda, aga nii ühiselt saame me need teemad omavahel ilusasti ära jagada. Et ikka iga partei saaks midagi ja keegi ilma e jääks” lisas Ratas veel.
Reformierakond loodab ühtset universaalset parteiprogrammi eksportida ka Eestist välja
Reformierakonna esinaine Kaja Kallas täiendas omalt pool, et idee oli tulla kokku ja analüüsida ühiselt parteide valmisprogramme. “Põhimõtteliselt siis selline parteide “Teeme ära” ühine arutelu ja mõttetalgud. Tuleme kokku, istume maha, arutame ja koostame ühe sellise ühtse ja üleüldise kõigile sobiliku programmi” lisas Kaja Kallas. “Usun, et suudame koostada sellise programmi, mida hiljem suudame isegi eksportida väljaspoole Eestit. Näiteks võiksid ka naaberriikide parteid hakata meie universaalset parteiprogrammi kasutama. Loodan, et meie mõttetöö tulemusena valmivast parteiprogrammist saabki Eesti Nokia või uus Skype.”
Kui viimasel ajal on Reformierakond peamiselt kritiseerinud peaministriparteid nende absurdse maksureformi pärast, siis seekord suutis Kaja Kallas leida isegi veidi positiivset: „ Ei oleks uskunud, et lisaks maksusüsteemi pekkikeeramisele võib Jüri Ratase peas leiduda ka mõni arutamist vääriv mõte. Esmapilgul tundub ikka päris uskumatu!”
Lõpetuseks küsis Kaja Kallas: “Nagunii need parteiprogrammid ei huvita mitte kedagi peale mõne aktiivsema parteiliikme ja ajakirjanike. Kas te teate kedagi, kes teaks kedagi, kes kunagi oleks algusest lõpuni kõikide parteide programmid läbi lugenud?”
IRLi nägemus – üks ideaalne parteiprogramm, mis sobib kõigile parteidele
Helir-Valdor Seeder IRL-ist kommenteeris omalt poolt: “Meil kõigil, parteiliidritel, on enne valimisi kiire ja tihe graafik ja et säästa enda inimeste energiat, tagumikutunde siis on meie plaan, et teeme praegu üheskoos sellise laiahaardelise parteiprogrammi, mis sobiks põhimõtteliselt igale parteile. Ja siis on ka enne järgmisi valimisi kõigil lihtsam, ei pea hakkama jälle mingit uut programmi genereerima, lihtsalt muudame kuupäevad ära ja ongi programm jälle olemas”
Sotside nägemus – valimisreklaamide eest hakkab maksma ainult üks partei
Sotside esimees Jevgeni Ossinovski pidas ka ühist parteideülest programmi heaks ideeks. “Kui kõigil parteidel on üks ja sama programm, siis pole vaja kulutada meeletuid summasid ka valimispropagandale, piisab, kui üks partei tellib reklaami ja kõigi sõnum on edastatud.”
Kuidas lepitakse kokku see, milline partei peaks reklaamile kulutama, seda Ossinovski veel ei teadnud. “Seda ei oska veel öelda, see küsimus on alles arutamisel. Aga igal juhul on ühine parteiprogramm väga hea idee, nii jääb näiteks sotsidel oluliselt rohkem aega tegeleda muude ühiskonna jaoks oluliste küsimustega – näiteks käivad meil hetkel parteisiseselt hoogsad arutelud teemal, mida saaksime veel Eestimaal ära keelata, et eestimaalast elujärg ikka paraneks. Ja uskuge mind, sotsid lubavad omalt poolt meeldivaid üllatusi,” lõpetas Jevgeni Ossinovski kelmika naeratusega.
EKRE boikoteeris mõttetalguid
Väidetavalt oli mõttetalgutele kutsutud ka EKRE esimees Mart Helme, aga tema arvates tegelevad teised parteid pseudoprobleemidega, ega pea esmatähtsaks tuhande aastase Eesti riigi kestma jäämist ning sellest tulenevalt otsustas tema antud üritusel mitte osaleda. “Küll me teeme vajadusel oma arutelu jälle Toompea lossi ees. Ja kui vaja siis viime rahva naerutamiseks jälle ka Indrek Tarandi poodiumile, isegi kui ta ise seda ei planeeri. Meie oleme traditsioonide pooldajad ning kui ikka korra on eurosaadikule jalaga tagumikku antud, siis tuleb seda juba väljakujunenud traditsiooni jätkata!”
Vabaerakonda ei peeta enam lennuvõimeliseks
Vabaerakonna esindaja Andres Herkel tegi antud uudist kuuldes suured silmad ja lisas: “Ma kuulen antud ettevõtmisest esimest korda. Kurjam küll, jälle jäeti Vabaerakond pundist välja. Ma küll alati rõhutan, et Vabaerkond on oluline jõud eesti poliitikamaastikul, aga millegi pärast ei taheta seda väidet tõsiselt võtta! Kusjuures ma olen täiest kindel, et seda EKRE Helmet nad nagunii kutsusid, kuigi neil pole mitte midagi uut öelda!”
Hea lugeja, anna kommentaarides teada, mida sina arvad nelja partei ühtsest parteiprogrammist?