POMMUUDIS: Kas uue valitsuse teevad Reformierakond ja EKRE? Kas Reformierakond pakub peaministri koha Mart Helmele?

467 Shares

Sõbralikult üksteisele naeratavad Kaja Kallas ja Mart Helme – kas Reformierakonna ja EKRE vaheline vaenukirves on maha maetud? Kas uus valitsus on kokku lepitud?
(Foto: Siim Lõvi/ERR)

Juba mitu päeva on poliitikaringkondades ja ajakirjanduses sahistatud, et Reformierakonna poliitikud on kohtunud valitsuses olevate erakondade juhtidega, et arutada võimalust uue valitsuse moodustamiseks.

Täna tabati juhuslikult kohtumiselt Reformierakonna juht Kaja Kallas ja EKRE juht Mart Helme. Ei Kallas ega Helme soovinud kommenteerida oma tänase kohtumise sisu. Aga mõlema kehekeelest võis välja lugeda, et Reformierakonna ja EKRE vahelised erimeelsused võivad olla unustatud.

Nagu kõlab kulunud ütlus – poliitkas on kõik võimalik ning tänased vaenlased võivad olla homme parimad sõbrad ja vastupidi. Seetõttu on igati õigustatud küsimus, ksas võivad osutuda tõeks kuuldused, et Reformierakond ja EKRE on leppinud kokku Jüri Ratase praeguse valitsuse kukutamises ja uue valituse mooodustamises?

Kaja Kallase kommentaar

“Jah, tõepoolest, Reformierakond on alati aktiivselt otsinud võimalusi Eesti elu edendamiseks. Oleme kõik selgelt näinud, et Jüri  Ratase poolt juhitav praegune valitsus ei ole kinni pidanud enne valimisi oma valijatele antud lubadustest ning Jüri Ratase juhtimisel on elu Eestis läinud ainult allamäge.

Reformierakond võitis Riigikogu valimised ja sai valimistel rahvalt selgelt kõige suurema mandaadi valitsuse moodustamiseks. Seetõttu  otsisime aktiivselt võimalusi, et moodustada uus valitsus Reformierakonna juhtimisel. Oleme kaalunud erinevaid variante, et moodustada Eestile uus, praegusest valitsusest palju tegusam ning edumeelsem valitsus.

Uue valitususe moodustamisega soovime ulatada ka abikäe Keskerakonnale, kelle varasem kõrge populaarsus valijate seas on kukkunud ajalooliselt kõige madalamale tasemele. Alates sellest ajast, kui Reformierakond sattus opositsiooni, oleme nautinud tohutut populaarsuse kasvu. Kui nii edasi läheb, siis varsti on Reformierakonna populaarsus 100% ning on tõsine oht, et Eesti muutub ühe partei riigiks. Demokraatia huvidest lähtudes ei saa sellist arengut lubada! Seetõttu otsustasimegi, et on aeg ulatada abikäsi Keskerakonnale nende reitingu parandamiseks. Teeme nendega lihtsa vahetuse – Reformierakond soovib minna valitsusse ning loodetavasti suudame nii peatada oma reitingu kasvu. Keskerakond aga saab hea võimaluse minna opositsiooni oma reitingut kasvatama.”

Mart Helme kommentaar

“EKRE on alati seisnud Eesti rahvusliku poliitika ajamise eest ning soovime teha elu  paremaks kõigil Eestis elavatel eestlastel. Oleme viimasel ajal näinud, kuidas Jüri Ratas on oma võimu säilitamise nimel hüljanud kõik oma valmiseelsed põhimõtted. No vaadake ise, oma võimu säilitamise nimel oli Jüri Ratase juhitav Keskerakond valmis moodustama valtsust isegi meie, see tähendab EKRE-ga!

Sellist põhimõttelagedust lihtsalt ei saa sallida! EKRE on alati toetanud põhimõtet, et Eestil peab olema põhimõttekindel sirge seljaga tulevikku vaatav valitsus.Ütlesime kohe peale valimisi, et uue valitsuse moodustamisel ei ole võimalik minna mööda meie erakonnast. Olen ka täna rohkem kui kindel, et võib küll vaadata eri variante, aga nii see kui ka järgmine valitsus moodustatakse EKRE osavõtul. Nõustusime moodustama praegust valitsust Keskerakonnaga, vajadusel kaalume ka uue valitsuse moodustamist Reformierakonnaga. EKRE jätkuv huvi on see, et Eestil oleks põhimõttekindel ning Eesti huve arvestav valitsus. Ja ei ole vahet, kas see on Keskerakonnaga, Reformierakonnaga või kellegi teisega.”

Väidetavalt pakkus Reformierakond Mart Helmele peaministrikohta

Ei Kaja Kallas ega Mart Helme nõustunud antud teemat rohkem kommenteerima.

Küsimusele, kas vastavad tõele kuuldused, et Reformierakond nõustus pakkuma peaministri ametikoha tulevasele koalitsioonipartnerile, vastas Kaja Kallas, et ta ei välista, et vajadusel suudaks ta oma isiklikud ambitsioonid kõrvale heita ja pakkuda valitsusjuhi ametikohta EKRE juhile Mart Helmele.

“Ma pean tunnistama, et võib-olla on see nüüd selline erinevus ka, et minule need ambitsioonid ei ole ilmselgelt nii tugevad kui need on Mart Helmel,” ütles Kallas.

Hea Abiratas.ee lugeja, anna meile kommentaarides teada, mida arvad sina uuest Reformierakonna ja EKRE valitsusest?

SEOTUD LOOD:
ENNEOLEMATU OHVERDUS: Reformierakond on nõus loobuma kõigist ministrikohtadest, et päästa Keskerakond ja Eestimaa mustade jõudude kütkest
SALADUS PALJASTATUD: La La Ladies lõpetas, Ka Ka Ladies alustab!
SÜVARIIK TEGUTSEB: Siseminister Mart Helme kabinetti riputati öösel uus foto presidendist

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga