PEAMINISTER JÜRI RATAS NÄITAB SELGELT JA KONKREETSELT, MITU RULLI TUALETTPABERIT JÄETAKSE IGALE INIMESELE (FOTO: ARVO TARMULA)
Seoses koroonaviiruse levikuga Eestis kehtestas valitsus eriolukorra. Inimestel tuleks arvestada teatud muutustega riigijuhtimises ja igapäevaelus.
Eriolukorra kehtestamine lubab valitsusel rakendada erakorralisi meetmeid, muuhulgas ka sundvõõrandada inimeste käsutuses olevaid vallasasju (nt kasutada liiva, ehitusmaterjale, kütust jne).
Sellest tulenevalt otsustas eriolukorraks moodustatud valitsuskomisjon, et alates tänasest hakatakse konfiskeerima inimeste poolt koju varutud liiga suuri tualettpaberivarusid.
Erikomisjoni otsust kommenteeris peaminister Jüri Ratase: „Hetkel Eesti poodides toimuv tualettpaberi varumise maania on ületanud normaalse mõistuse piirid. Selle asemel, et varuda vett ja toitu, varuvad inimesed täiesti arusaamatutel põhjustel endale tohututes kogustes tualettpaberit. Sellest tulenevalt ei jäänud meil muud üle, kui võtta kasutusele erakorralised meetmed ja hakata konfiskeerima inimeste poolt varutud liigseid tualettpaberi koguseid.“
Ratas selgitas, et lähtuvalt valitsuskomisjoni otsusest lubatakse inimestel kodus omada maksimaalset 5 rulli tualettpaberit iga pereliikme kohta. Seda normi ületav kogus konfiskeeritakse. Konfiskeeritud tualettpaberi kogused suunatakse riigi eriolukordade reservi, kust hakatakse seda jagama nendele inimestele, kellel on tualettpaber kodus otsa saanud.
Ettenähtud normi ületava tualettpaberi koguse konfiskeerimiseks moodustatakse politseinikest 5-7 liikmelised üksused, kes hakkavad kontrollima tualettpaberi kogust kodudes ning vajadusel konfiskeerib valitsuse otsusega fikseeritud normi ületavad tualettpaberi rullid.
Valitsuskomisjoni otsus tualettpaberi konfiskeerimise kohta jääb jõusse 1. maini 2020, kui valitsus ei otsusta teisiti. Samas kinnitas Ratas, et komisjon monitoorib pidevalt olukorda ning vajadusel võidakse praegune otsus vaadata ümber ka varem.
Eriolukord kehtestatakse siis, kui hädaolukorras rakendatud meetmetest on vajaka. Sellisel juhul võidakse:
- kohustada inimesi tööle;
- siseneda omaniku nõusolekuta ehitistesse ja territooriumile;
- kehtestada viibimiskeeld ja piirata muul moel liikumisvabadust;
- sundvõõrandada vallasasi (nt. kasutada liiva, ehitusmaterjale, kütust jne);
- võtta tehnikat (nt. sõidukeid, rasketehnikat jne) sundkasutusse;
- piirata avalike koosolekute ja avalike ürituste pidamist.