KOROONAVIIRUSE EESTI TÜVEGA NAKATUNUD INIMESED KESET TÄNAVAT KAERAJAANI TANTSIMAS (FOTO: JOOSEP MARTINSON)
Terviseameti sõnul on avastatud uus koroonaviiruse nn Eesti tüvi, mis teadaolevalt levib kiiremini ja põhjustab seega rohkem nakatumisi, kui varasemalt teada olnud Inglise ja LAV-I tõved. Uus tüvi on hakanud Eestis juba ka massiliselt levima.
Terviseameti kinnitusel on uue Eesti tüve levik püsiv, samas ei ole kõrgenenud nakatumismäär otseselt sellest tulenev.
Enamus COVID-19 Eesti tüve sümptomeid on sarnased gripi omadega: köha, nohu, palavik ja hingamisraskused. Aga lisaks juba tuntud sümptomitele põhjustab Eesti tüvi kõigis nakatunutes tungivat soovi hakata tantsima tuntud eesti rahvatantsu kaerajaan.
“Minuni on jõudnud info, et viimaste päevade jooksul on sagenenud juhtumid, kus mitmel pool Eestis on nähtud spontaanselt karajaani vihtuvaid suuremaid ja väiksemaid inimgruppe,” selgitas terviseameti peadirektor Üllar Lanno.
Lanno sõnul annab selline nähtus – meeleheitlikult karajaani vihtuvate inimeste arvu märgatav kasv – kinnitust sellest, et Eestis levib COVID-19 viiruse nn Eesti tüvi ulatuslikumalt, kui siiani arvatud. Lanno sõnul on Eesti tüvi agressiivsem ja nakatavam tüvi kui teised, mis seletab ka karajaani tantsivate inimeste arvu kiiret kasvu viimaste päevade jooksul.
Terviseameti poolt antud, hetkel veel mitteametliku, soovituse kohaselt on kodustes tingimustes kõige tulemuslikum ravida Eesti tüvega nakatumisel lihtsalt nii, et hakata koheselt sümptomite avaldumisel tantsima kaerajaani ning jätkata tantsimist nii kaua, kuni avaldunud sümptomid (soov tantsida karajaani) kaovad.
Lisaks soovitab terviseamet sümptomite avaldumisel helistada kindlasti perearstile või perearsti nõuandeliinile 1220, kust antakse käitumisjuhised.
Tervise- ja tööminister Tanel Kiige sõnul on võimalik, et kui Eesti tüvesse nakatumine kasvab, siis võime juba lähiajal näha igal tänavanurgal spontaanselt kaerajaani tantsivaid haigestunuid.
„On tõenäoline, et kui nakatumine Eesti tüvega kasvab sama tempokalt kui siiani, siis tuleb valitsusel kaaluda ühiskonna taas lukku keeramist. Me lihtsalt ei saa lubada, et tänavanurkadel, haljasaladel, poodides ja restoranides vihuvad hullunud inimeste grupid spontaanselt kaerajaani!” selgitas Tanel Kiik.
Kiige sõnul arutab valitsus kindlasti tekkinud olukorda järgmisel nädalal toimuval koosolekul.
Kõige sagedamini esinevad Eesti tüve sümptomid on:
- soov tantsida kaerajaani (99,2%)
- palavik (89,9%)
- kuiv köha (67,7%)
- väsimus (38,1%)
- röga (33,4%)
- hingamisraskused (18,6%)
- kurguvalu (13,9%)
- peavalu (13,6%)
- lihas- ja liigesvalu (14,8%)
- krambid (11,4%)
- iiveldus ja oksendamine (5,0%)
- ninakinnisus (4,8%)
- kõhulahtisus (3,7%) ja veriköha (0,9%)
- silma sidekesta ärritus (0,8%)
Hea Abiratta lugeja! Palume Sinu abi oma tegevuse jätkamiseks. Kliki siia ja toeta meid! Iga euro loeb!