LIHTNE JA LOOGILINE VIDEOKOHTUNIKU (VAR) TÖÖPÕHIMÕTE (FOTO: WIKILEAKS)
Viimastel jalgpalli suurturniiridel, milleks on maailma- ja Euroopa meistrivõistlused, on saanud tavaliseks videokohtuniku ehk VAR-i (Video Assistance Referee) kasutamine.
Videokohtunik aitab väljakukohtunikel otsuseid langetada olukordades, mis võivad muuta mängu käiku. Need on väravad ja vead, mis viivad värava saavutamiseni, penaltiolukorrad, otsese punase kaardi olukorrad ja korrektse mängija tuvastamise situatsioonid.
Videokohtuniku kasutatakse ka käimasolevatel jalgpalil Euroopa meistrivõistlustel ning praktiliselt igas seni peetud mängus on videokohtuniku abi ka kasutatud.
Siiani on VAR-i kasutamise suurimaks probleemiks peetud seda, et ei vaatajad telerite ees ega staadionil mängu jälgivad fännid ei saa täpselt aru, mille üle väljaku- ja videokohtunik aru peavad.
Probleem tuleneb sellest, et VAR süsteemi tööpõhimõtted on siiani olnud hästi hoitud saladus, mille kohta laiemal avalikkusel ja fännidel puudus detailne ülevaade.
Mijonite jalgpallihuviliste õnneks on avalikkuse ette lekkinud siiani suure saladuskatte all hoitud videokohtuniku tööpõhimõte.
Nagu võiski eeldada, siis ei ole videokohtuniku tööpõhimõtetes mitte midagi müstilist. Selgub, et kaheldavas olukorras helistab väljakukohtunik kirglikule jalgpallihuvilisele – Venemaa presidendile Vladimir Putinile, kes siis ütleb , millise meeskonna kasuks peab väljakukohtunik oma otsuse langetama.
Hetkel on siiski veel selgusetu, kas Vladimir Putin jälgib otsuse langetamise hetkel ka ülekannet konkreetsest jalgpallimängust või teeb ta oma otsuse lihtsalt sisetunde järgi.
Kokkuvõttes võib öelda, et ka videokohtuniku tööpõhimõtetes kehtin ammu teada-tuntud reegel: kõik geniaalne on tegelikult väga lihtne.
Hea Abiratta lugeja! Palume Sinu abi oma tegevuse jätkamiseks. Kliki siia ja toeta meid! Iga euro loeb!