Alates 1. augustist peavad alkoholi tarvitamise kirjeldusi sisaldavad raamatud
olema paigutatud raamatupoes teistest raamtutest eraldatult
(Foto: hofulgroup.en.made-in-china.com)
Alates 1. juunist jõustusid alkoholi väljapanekupiirangud, mis kohustavad paigutama alkohoolsed joogid kaupluses teistest kaupadest eraldi ning piirama alkoholi nähtavust väljastpoolt müügikohta. Muudatuste eesmärk on vähendada ennekõike haavatavamate sihtrühmade – laste ja alkoholisõltlaste vältimatut kokkupuudet alkoholiga.
Kahjuks ei piirdu kaupmeeste kulutused ainult alkoholi eraldamiseks vajalike seinade ehitamisega.
Alates 1. augustist jõustuvad uued piirangud ka kõikidele raamatuid müüvatele poodidele. Uutele raamatutele kehtima hakkavate piirangute kohaselt peavad kõik raamatuid müüvad poed paigutama teistest raamatutest eraldi kõik raamatud, kus on kas otseselt või kaudselt kirjeldatud alkoholi või alkoholi tarbimist. Taolised rammatud tuleb poe ruumides paigutada teistest raamatututest eraldatult läbipaistmatu seina taha. Lisaks peavad kõik raamatupoed piirama alkoholi tarbimise kirjeldust sisaldavate raamatute nähtavust väljaspool müügikohta.
Piirangud tabavad paljude tuntud teoste müüki
Uute 1. augustil kehtima hakkavake piirangute tõttu peavad kõik raamatuid müüvad poed teistest raamatutest eraldi paigutama paljud maailma ja eesti kirjanduse klassikasse kuuluvad teosed. Järgnevalt lühike loetelu mõnest teosest, mille müügil tuleb rakendada piiranguid.
- Oskar Lutsu „Kevade“, mis sisaldab räiget kirjeldust, kuidas kaks alaealist koolipoissi (Joosep Toots ja Jorh Adniel Kiir) elavad tänu alkoholi liigtarbimisele läbi oma elu esimese tõsise pohmelli, sest joovad ära mitu pudelit veini, sealhulgas pudeli Lati Pac-i. Lisaks on antud teose üheks peategelaseks kellamees Lible, kes tutvustab koolipoiss Arnole värvikalt oma joomakogemusi ja seda, miks talle meeldib alkoholi tarvitada. (Spoiler alert: Kui teaks, et purju ei teeks, siis ei jooks üldse.)
- Erich Maria Remarque “Triumfikaar“, milles peategelane Ravic vahet pidamata endale calvadost kõrist alla kallab. Peategelast ei häiri, et terves Euroopas möllab koletu II maailmasõda, tema jätkab rahulikult Triumfikaare ümber ringi kolades pummelungi oma parima “sõbra” calvadose seltsis.
- Juha Vuorineni „Joomahullu päevaraamat“, milles peategelaseks olev soome parm paneb proovile inimvõimete piiri alkoholi taluvuses. Kahjuks on antud raamat kirjutatud enne, kui algas piirikaubandus Lätiga (ehk veel selle ajal, kui soomlased ostsid kallist õlut Eestist mitte odavat õlut Lätist), seetõttu sai peategelasel raha otsa enne kui saabus tema õlle- ja viinajoomise võimete piir. Sellest tulenevalt on juba lähiajal oodata Juha Vuorinenilt antud raamatule järge „Joomahullu päevaraamat 10 aastat hiljem – elu odava Läti õlle viljastavates tingimustes“.
- Mihkel Raua „Musta pori näkku“, mis kirjeldab ilmekalt ühe noormehe allakäiku eluredelil, sest alkoholi liigtarbimisele tõttu langeb tubli koolipoisi õppeedukus ning noorest andekast kitarristist, kelle unistuseks oli saada kardisõitjaks, saab eduka muusiku asemel ühe väikeriigi kohaliku tähtsusega telesaate juht.
Lisapiirangud koka- ja kokteiliraamatutele
Veelgi karmimad piirangud hakkavad kehtima raamatutele, mis käsitlevad alkoholi otsest tarbimist igapäevaelus. Siia alla kuuluvad kõik kokaraamatud, milles õpetatakse kasutama alkoholi toidu valmistamisel ja kokteilide valmistamise õpikud, milles õpetatakse otseselt erinevate alkohoolsete jookide valmistamist. Sellised raamatud tuleb ostjate eest peita metallist seifi, mis asetseb kõikidest teistest raamatutest eraldi ruumis. Selliste raamatutega tutvumiseks peab huviline olema vähemalt 21 aastat vana ning raamatuga tutvumine on lubatud antud ruumis spetsiaalse koolituse läbinud müüja valvsa pilgu all.
Rakendub ka ajaline müügipiirang
Lisaks rakendub raamatutele ka kellajaline müügipiirang: alkoholi tarvitamise või kasutamise kirjeldust sisaldavaid raamatuid lubatakse poodides müüa ajavahemikul 10:00 – 22:00. Muudel aegadel ja riiklikel pühadel on alkoholi tarvitamise või kasutamise kirjeldust sisaldavate raamatute müük keelatud.
Muudatuste eesmärk on vähendada ennekõike kõige haavatavamate sihtrühmade – laste ja alkoholisõltlaste vältimatut kokkupuudet alkoholiga ning selle tarbimise kirjeldustega ilukirjanduses.
Hea Abiratas.ee lugeja, mida sina arvad uutest raamatumüügi piirangutest? Kas sinu arvates on taolised raamatumüügile kehtima hakkavad piirangud põhjendatud?