JÕULUÕLLED MULDA! Käes on parim aeg koduse jõuluõlle seemnete muldapanekuks

Jõuluõlle istutamine
69 Shares

Käes on oktoobri lõpp, mis tähendab, et jõuluaeg pole enam mägede taga. Kõik, kes soovivad jõululauas seaprae, hapukapsa ja verivorstide kõrvale rüübata sõõmu maitsvat koduõlut, peavad arvestama, et käes on just paras aeg koduse jõuluõlle seemnete mulda istutamiseks.

Et saada aimu kuidas käib jõuluõlle kasvatamine kodustes tingimustes, külastasime talumees Jaagupit (36) tema Lihula lähedal asuvas õlletalus. Jaagup, kes on viis viimast aastat tegelenud koduõlle kasvatamisega, oli lahkelt nõus jagama kõigile Abiratta lugejatele soovitusi maitsva jõuluõlle kasvatamiseks.

„Tulite just õigel ajal,“ selgitab Jaagup. „Kõik, kes soovivad oma jõululauas pakkuda isekasvatatud õlut, siis praegu on just kõige parem aeg õlleseemne mulda panekuks.“

„Korralikku jõuluporteri saamiseks oleme juba nagunii hiljaks jäänud. Jõuluporteri seemned oleks pidanud maha istutama hiljemalt septembri keskel, sest korraliku 10-12% porteri kasvamine võtab aega vähemalt 3 kuud.“

„Samas nõuab porteri kasvatamine rohkem hoolt, teadmisi ja kogemust,“ jätkab Jaagup, kelle sõnul pole porteri kasvatamine algajatele. Algajal õllekasvatajal soovitab Jaagup alustada pigem heledatest pilsner tüüpi õlledest.

Õlleseemnete istutamine
Lihula kandis õlletalu pidav Jaagup näitab meile ideaalselt ettevalmistatud õllepeenraid.

„Ühe mõnusa heleda koduse jõuluõlle kasvatamiseks pole veel hilja, sellise õlle valmimiseks kulub 4-6 nädalat, seega jõuab kenasti enne jõule ka saagi koristada,“ selgitab Jaagup rõõmsalt.

„Kui nüüd tulla konkreetselt heleda jõuluõlle kasvatamise juurde, siis pole siin midagi eriti keerulist,“ läheb Jaagup oma selgitustes konkreetseks.

KODUSE JÕULUÕLLE KASVATAMISEKS TEE NII

  • Õlle kasvatamiseks on vaja maalapp korralikult läbi kaevata, muld ära kobestada ja mulla sisse tõmmata umbes 12-15 cm sügavused vaod.
  • Kui vaod valmis, siis on vaja õlleseemneid ja tühje õllepudeleid.
  • Igasse pudelisse panna 3-4 õlleseemet, õllepudelid kinni korkida ja asetada seemnetega õllepudelid vaopõhja nii, et pudeli korgitud ots jääb ülespoole.
  • Pudelid istutada vagudesse ~40 cm vahedega. Kui asetada õllepudelid liiga tihedalt, siis ei jätku neil ruumi kasvamiseks ning valminud õllesaagis jäävad pudelid poolikuks. 40 cm vahed on piisavad, et 4-6 nädalaga kasvaks igast maha istutatud pudelist korralik pudelitäis koduõlut.
  • Kui pudelid on maha istutatud, siis aja vaod kinni. Mulda tuleb pudelitele peale ajada nii palju, et istutatud pudeleid kataks 10-12 cm mullakiht.
  • Peale seda kasta vagusid rohke veega ja ongi kodune õllelaar kasvama pandud.
  • Järgmiste nädalate jooksul on soovitav õllepeenraid kasta 2-3 korda nädalas. Kuigi algajal õllekasvatajal võib tekkiga kiusatus õllepeenarde tihedamaks kastmiseks, siis seda Jaagup ei soovita. Liiga tiheda kastmise puhul kipub valmiv õllesaak jääma liiga lahjaks, nii 2-2,5% kangusega.
  • Lase õlledel kasvada 4-6 nädalat, mille jooksul jõuab õlu pudelites valmida ja saavutada 4,5-4,7% kanguse.
Õllepudelid peenral
4,5%-ni valminud koduõllesaak enne peenralt koristamist (Foto: homewetbar.com)

Lõpetuseks annab Jaagup vahest ehk kõige olulisema soovituse.

Nimelt soovitab Jaagup õllesaagi valmimise viimasel nädalal oma õllepeenardel hoolikalt silma peal hoida, sest on esinenud juhtumeid, kust valmivast õllesaagist haisu ninna saanud külanoorukid on proovinud kohe-kohe valmivast saagist osa värskelt valminud pudeleid pihta panna!

* Uudis ilmus esmakordselt 11.11.2020

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga