KALAMAJJA KOLIVAD KILPLASED: valmimas on kaasaegse kilplasarhitektuuri pärl

377 Shares

Kalamajas on valmimas kaasaegse kilplasarhitektuuri pärl,
kuhu seekord ehitati isegi väikene aken
(Foto: Facebook / Postimees)

Tallinnasse Kalamajja, ajalooliste puithoonete vahele, on kerkinud uusehitis, mis pealinlasi hämmastab. Kalamaja Facebooki-grupis arutatakse, millist arhitektuuristiili uus hoone esindab. Samuti arutletakse, kas antud majal, millel tänavapoolsel küljel vaid üks pisike aken, ikka sobib säärasesse puitasumisse. 

Hoone tellijaks kurikuulsad kilplased

Kilplased – Kalamaja uusasukad imetlemas oma kohe-kohe valmivat eluaset
(Foto: Priit Pärn, Kaarel Kurismaa / Eesti Filmi Instituudi kogu)

Uut imeehitist käis Kalamajas oma silmaga uudistamas ka Abiratas.ee, koha peal saime jutule ka valmiva maja tellijaga. Suur oli meie üllatus, kui selgus, et hoone tellijateks on kilplased.  Tulevased elanikud väljendasid suurt heameelt, et kohe-kohe valmib uus eluase Kalamajja kolinud kilplastele.

“Oleme endale juba tükk aega uut elupaika otsinud,” selgitas üks kilplastest. “Meile hakkas järjest rohkem meeldima Kalamaja elukeskkond, seetõttu otsustasimegi siia omale uue kodu ehitada. Nüüd lõpuks on meie uus kohe-kohe valmis, loodame enne jaanipäeva juba sisse kolida.”

Valmiv ehitis esindab kaasaegset kilplasarhitektuuri

Kui Abiratas.ee avaldas imestust maja kummalise välimuse üle selgitas teine kilplaste esindaja, et antud maja on heaks näiteks kaasaegsest kilplasarhitektuurist. Kilplased ise loodavad, et antud majast saab kilplasarhitektuuri klassika, mis läheb kindlasti kilplasarhitektuuri ajalukku.
“Selles majas pole midagi imelikku ega üllatavat. Mõnes mõttes täiesti tavaline kilplaste maja, kuigi tunduvalt kaasaegsem, kui tavaliselt meie puhul harjutud,” selgitas teine tulevane majaelanik.


Näide ajaloolisest kilplasarhitekrtuurist – maja, millel puuduvad uksed-aknad.
Võrreldes selle majaga on Kalmajas valmiv ehitis, millel on nii uks kui aken, suur ehituslik edasiminek.
(Foto: Wikenti / Delfi)

“Eks me kõik mäletame, milline oli viimane kilplaste poolt ehitatud maja – lihtsalt üks kõrge torn, kus polnud ei uksi ega aknaid. Tookord oli meie ehituskirg nii suur ning suures tuhinas unustasime ehitada majale aknad ja uksed. Majja sisenemiseks tuli tervet seina veidi üles kangutada, et siis selle alt majja roomata.”

Väike aken aitab aru saada, kas väljas on päev või öö

“See maja on ikka tohutu tehnoloogiline edasiminek võrreldes meie viimase ehitisega. Eelmise maja puhul saime valusa õppetuni, et ilma uste ja akendeta ikka ei saa – igal majal olgu lisaks uksele vähemalt üks aken. Kas või väga väikene nagu selle ehitisel siin, aga aken lihtsalt peab olema! Seetõttu ehitasime praegusele majale täiesti teadlikult ka ukse ja ühe pisikese akna sinna ülesse nurka. Tänu sellele aknale on meil nüüd alati hea ülevaade sellest, kas väljas on päev või öö. Tänu sellele teame me nüüd kogu aeg, kas kodus olles peaksime tuled sisse lülitama või mitte. Kui väljas on päev ja aknast paistab sisse valgus, siis pole toas tuld vaja. Kui aga aknast valgust sisse ei paista, siis järelikult on toas pime ja peame tuled põlema panama. Lihtne ja loogiline, isegi aeglase mõtlemisega eestlased peaksid sellest aru saama,” selgitab tulevane majaelanik.

Loodetakse sulanduda Kalamaja asumisse  – käsitöö õlu juba maitseb, plaanis on vuntside-kitsehabemete kasvatamine

Lõpetuseks uuris Abiratas.ee majja elama asuvatelt kilplastelt, kas ehk pole kilplased siiski veidi erinevad tüüpilisest Kalamaja elanikust. Selle peale vastasid kilplaste esindajad, et isegi kui nad praegu veel veidi erinevad kohalikest polisasukatest, siis üsna pea loodetakse sulanduda Kalamaja elanike sõbralikku perre.

“Me plaanime endale võimalikult kiiresti uhked vuntsid ja väikese kitsehabeme kasvatada, samuti hakkame igapäevaseks liiklemiseks kasutama jalg- ja tõukerattaid. Ja käsitööõlu maitseb meile samuti, seda oleme valmis mekkima igal ajal. Ausalt öeldes oleme me juba harjunud, et hommikuse latte kõrvale käib kindlasti ka üks pehme maitsega IPA,” selgitas lõpetuseks üks kilplastest.

Sellega meie jutuajamine tulevaste Kalamaja elanike – kilplastega – ka lõppes. Abiratas.ee loodab, et vastavalt kilplaste soovile, õnnestub kilplastel juba jaanipäevaks uude majja sisse kolida. Loodetavasti võime juba üsna pea rõõmsaid kilplasi näha Kalamajas ringi jalutamas ning Telliskivi keskuses oma hommikust lattet ja IPAt nautimas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga