KAS TEADSID? Eestis müüdav elekter on kallis, sest tarbijale müüakse stressivabalt toodetud mahe-elektrit

Elekter
109 Shares

Kui täna ei maksa Soomes mitte ühelgi tunnil elekter 200 eurot, on Eestis elektri hind 14 tunni jooksul vähemalt 200 eurot megavatt-tunnist. Kõige kallim on elekter täna kella 9–12-ni, kui see maksab 256,06 eurot. Soomes maksab siis elekter 110,45 eurot, selgub NordPooli andmetest.

Selgub, et Eestis müüdava elektri kõrge hinna põhjustab asjaolu, et meie elektriturul varustatakse tarbijaid peamiselt stressivabalt toodetud mahe-elektriga.

Eesti elektriturul müüdav mahe-elekter on toodetud stressivabalt puhunud tuultest ning täiesti stressivabast päikeseenergiast. Praegusel hetkel Eesti tarbijale pakutava mahe-elektri tootmisel lähtutud kõigist mahetootmise põhimõtetest – elektri tootmiseks kasutatava tuule- ja päikeseenergia kasvatamiseks pole kasutatud kunstväetisi ega geenmuundatud tooraineid (GMO).

„Hetkel tarbijateni jõudvast elektrist moodustab ligikaudu 95% stressivabalt toodetud mahe-elekter,“ kinnitas Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi.

„Erinevalt Soomest, kus kasutatakse ikka veel peamiselt kunstväetiste ja GMO abil toodetud elektrit, on Elering võtnud endale eesmärgiks varustada Eesti tarnijaid kõrge kvaliteediga mahe-elektriga,“ selgitas Veskimägi

Veskimäe selgitusel on asjaolu, et Eesti tarbijale pakutakse just mahe-elektrit, ka peamiseks põhjuseks, miks Eestis müüdava elektri hind on mitu korda kallim kui Soomes.

„Kui meil on valida, kas varustada oma tarbijat hea kõrge kvaliteediga mahe-elektriga või odava tavalise elektriga, siis Elering on otsustanud kindlalt esimese variandi kasuks,“ selgitas Veskimägi.

* Ülapilt: Tiina Kõrtsini

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga