MUUDATUSED POLITSEI TÖÖS: „Kägistamisvõtte“ asemel tuleb edaspidi kasutada „kõdistamisvõtet“

465 Shares

KOGENUD KÕDISTAMISEKSPERT DEMONSTREERIB “KÕDISTAMISVÕTTE” KASUTAMIST. (FOTO: NYMAG.COM)

USA president Donald Trump keelustas Ühendriikide politseinikel edaspidi kasutada kägistamisvõtet, välja arvatud olukordades, kus politseinike elu on ohus.

Siseminister Mart Helme soovib, et Eesti politsei järgiks tulevikus ameeriklaste eeskuju. Sellest tulenevalt keelustas siseminister edaspidi politseinikele „kägistamisvõtte“ kasutamise Eestis. Kägistamisvõtte asemel peavad politseinikud edaspidi kasutama seaduserikkujate kinnipidamisel „kõdistamisvõtet“.

Siseminister Mart Helme allkirjastas vastava otsuse teisipäeval.

Kõdistamisvõte loob seaduserikkuja kinnipidamisel positiivse õhkkonna

„Siseministrina soovin, et Eesti politsei järgiks oma igapäevatöös euroopalikke humaanseid väärtusi ja käitumisnorme,“ kommenteeris otsust Mart Helme. „Selle asemel, et kasutada brutaalset ja vägivaldset „kägistamisvõtet“, peavad politseinikud edaspidi hakkama seaduserikkujate kinnipidamisel kasutama palju meeldivamat „kõdistamisvõtet“.“

„Ka seaduserikkujad on inimesed ja väärivad inimväärset kohtlemist,“ lisas siseminister. „Kasutades seaduserikkuja kinnipidamisel „kõdistamisvõtet“, leevendab politseinik koheselt olukorra pingelisust ning loob seaduserikkujaga suhtlemiseks meeldiva positiivse õhkkonna.“

„Kui politseinik suudab kõdistamisvõtet kasutades seaduserikkuja veel ka naerma panna, siis laheneb kriitiline situatsioon mõlemale osapoolele palju meeldivamalt ja positiivsete emotsioonide õhkkonnas,“ oli siseminister kindel politseinike jaoks kehtima hakkava uue otsuse kasulikkuses.

Parimad kohad seaduserikkuja kõdistamiseks suurima efekti saavutamiseks – väljavõte politseinikele mõeldud “kõdistamiskoolituse” programmist (Foto: Shutterstock)

Patrullpolitseinike varustusse lisandub uus abivahend – linnusulg

Siseministri sõnul varustatakse edaspidi kõik patrullpolitseinikud ka spetsiaalsete kõdistamiseks  mõeldud abivahenditega – nimelt pehmete linnusulgedega, mis sobivad kõdistamisekspertide hinnangul kõige paremini seaduserikkuja kõdistamiseks.

„Peame murdma vanad ebaõnnestumiste valemid,“ ütles Mart Helme enne otsuse allkirjastamist. „Uurime ka uusi ja võimsaid, vähem surmavaid relvi, et ennetada eluohtlikke vastasseise,“ lisas ta. 

Siseminister kinnitas ka, et enne uue otsuse kehtima hakkamist peavad kõik politseinikud läbima vastava kõdistamiskoolituse, mille käigus omandatakse teadmiseks ja oskused uue kõdistamisvõtte edukaks kasutamiseks potentsiaalse seaduserikkuja kinnipidamisel.  

Siseministri kinnitusel on siseministeerium juba eraldanud politseiametile selleks otstarbeks ka piisava lisarahastuse.

Hea Abiratta kasutaja! Anna meile kommentaarides teada, mida arvad sina “kõdistamisvõtte” kasutamisest politsei poolt? Kas see vähendab pingeid meie ühiskonnas?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga