POMMUUDIS: Suletakse kõik Eestis tegutsevad kommertspangad, panga nime kasutamist lubatakse ainult spermapankadel

44 Shares

Üleminsel fotol: Finantsinspektsioon (Foto: Veiko Tõkman, Äripäev)

20. veebruaril avalikustasid rootsi ajakirjanikud, et läbi Swedbanki kontode voolas vähemalt 5,8 miljardi USA dollari jagu kahtlast raha. Eelnevalt on väidetavatesse rahapesuskandaalidesse segatud Versobank ja Danske Banki Eesti Filiaal. Kõik antud skandaalid on mõõtmatus ulatuses kahjustanud Eesti kui eduka väikeriigi ja e-tiigri rahvusvahelist mainet.

Et päästa, mis päästa annab, ning vältida hetkel veel Eestis tegutsevate pankade sattumist uutesse rahapesuskandaalidesse ning sellega seotud mainekahju Eesti riigile, otsustas Finantsinspektsioon alates tänasest tühistada kõikide hetkel veel Eestis tegutsevate pankade tegevuslitsentsid, pankade tegevused sundlõpetatakse võimalikult kiiresti.

Kõikide seni veel tegutsevate pankade tegevuslitsentsid tühistatakse

Finantsinspektsiooni esindaja kommenteeris inspektsiooni otsust järgnevalt:

„Kõigepealt Versobank, siis Danske Banki filiaal Eestis, nüüd ka Swedbank. Üks jama ajab teist taga. Finantsinspektsioon lihtsalt ei saa lubada selliste jamade jätkumist! Iga selline esile kerkinud skandaal mõjutab negatiivselt Eesti kuvandit ülejäänud maailma silmis.“

„Kahjuks on Eestisse jäänud veel tegutsema mõni kommertspank. Pole välistatud, et ka läbi mõne hetkel veel tegutseva panga võib-olla liikunud kahtlast raha. Selliste info avalikustamine põhjustaks järjekordse rahvusvahelise skandaali, mis omakorda mõjuks negatiivselt Eesti riigi mainele.“

Edaspidi saab Eestis arveldada ainult sularahas, kõik elektoonilised arveldusviisid keelustatakse
(Foto: internet)

Pole panku, pole probleemi

“Soovime vältida järjekordse negatiivse stsenaariumi võimlikkust lähitulevikus. Eesti rahvusvaheline maine on niigi saanud viimasel ajal juba mitu tõsist hoopi. Soovime tagada, et säiliks legend Eestist kui edumeelsest e-lahendusele orienteeritud väikeriigist.  Sellest tulenevalt otsustaski Finantsinspektsioon tühistada kõikide järelejäänud pankade tegutsemislitsentsid. Meie eesmärk on lihtne ja selge – pole pankasid, pole probleemi rahapesuga,“ selgitas Finantsinspektsiooni esindaja.

In God We Trust, All Others Pay Cahs  – edaspidi on lubatud ainult sularahas arveldamine

Finantsinspektsioon on teinud ka omapoolse ettepaneku, kuidas saavad eraisikud ja ettevõtted edaspidi arveldada:

  • Omavahel arveldamine toimub edaspidi ainult sularahas, täpselt nii nagu veel u. 50-60 aastat tagasi.
  • Karistatakse kõiki, kes proovivad arveldada elektroonilisi kanaleid pidi.
  • Kogunenud säästude hoidmine hakkab toimuma vanadel traditsioonilistel viisidel: sukasääres, padja all, suuremad summade puhul soovitatakse need maha matta mõnda vähem käidavasse kohta jne.

Et vältida igasuguseid võimalikke pangandusskandaale teeb Finantsinspektsioon Vabariigi välisusele ettepaneku keelata termini „pank“ kasutamine ettevõtte nimes.

Terminit „pank“ lubatakse kasutada ainult spermapanga puhul

Spermadoonorluse puhul on tegemist sõna otseses mõttes kohapeal teostatava käsitööga, seetõttu on ka kahtlase sperma läbivoolu risk spermapangast väike
(Foto: Capital Lifestyle

„Panga“ nimetuse kasutamine lubatakse ainult erandjuhul – spermapanga nimetuses. „Eestis tegutsevate spermapankade puhul on tegemist kohalike elanike sajaprotsendilise käsitööga. „Annetuse“ tegemiseks spermapanka on nõutav annetaja füüsiline kohalolu, mille käigus tuvastatakse sajaprotsendiliselt ka annetaja isik. Sellest tulenevalt peab Finantsinspektsioon väga väikeseks riski, et läbi Eesti spermapankade võiks hakata liikuma suures ulatuses kahtlast spermat.“

VARASEMATE SÜNDMUSTE KRONOLOOGIA

  • 26. märtsil 2018 tunnistas Euroopa Keskpank kehtetuks Versobank ASi krediidiasutuse tegevusloa. Panga tegevus sundlõpetati.
  • 19. veebruaril 2019 tegi Finantsinspektsiooni juhatus Danske Bank A/Sile ettekirjutuse, millega keelas panga filiaali tegevuse Eestis, Väidetavalt liikus läbi  Danske Banki Eesti filiaali ligi 200 miljard USAdollari jagu kahtlast raha.
  • 20. veebruaril avalikustasid Rootsi rahvusringhäälingu SVT uurivad ajakirjanikud, et läbi Swedbanki kontode voolas vähemalt 5,8 miljardi USA dollari jagu kahtlast raha.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga