Rahandusminister saadab järgmise aasta riigieelarve projekti üle kontrollimiseks kolmanda klassi õpilastele

2021. riigielarve
40 Shares

Rahandusminister Keit-Pentus Rosimannus ütles Vikerraadio hommikuprogrammis, et valitsus plaanib neljapäeval riigikogule üle anda tuleva aasta riigieelarve projekti. Enne seda saadetakse 2022. aasta riigieelarve projekt ülevaatamiseks ja täiendavaks kontrolliks Tallinna koolide kolmandatele klassidele.

Antud sammuga soovib rahandusministeerium vältida olukorda, kus riigikogule kinnitamiseks esitatava järgmise aasta riigi eelarve kulude ja tulude read oleksid rahandusministeeriumi ametnike poolt järjekordselt valesti kokku liidetud.

„Saadame riigieelarve projekti kontrollimiseks algklassi õpilastele, sest erinevalt rahandusministeeriumi ametnikest oskavad nemad kindlasti korrektselt kokku liita riigieelarve erinevatel ridadel välja toodud tulude ja kulude summad,“ selgitas rahandusminister.

„Kolmanda klassi lastele on see igapäevane elementaarne matemaatika. Kõigi eelduste kohaselt ei teki kolmanda klassi õpilastel mingeid raskusi kirjas olevate tulude ja kulude kokku liitmisega. Samas on eelnevad aastad näidanud, et rahandusministeeriumi ametnike jaoks on riigieelarves olevate tulude ja kulude kokku liitmine äärmiselt keeruline ülesanne, mille käigus kipuvad tihti suured vead sisse tulema,“ õigustas rahandusminister antud sammu.

Augustis avalikustas riigikontroll oma karmi kriitika viimastel aastatel koostatud riigieelarvete koostamise kohta

Riigikontrolli aruanne näitas, et riigikogus seadusena vastu võetud 2020. aasta riigieelarve kõik koondsummad – tulud, kulud, investeeringud, finantseerimistehingud – olid valed, sest eelnõu ette valmistanud rahandusministeerium oli teinud sadade miljonite ulatuses arvestus- ja arvutusvigu, teatas riigikontroll.

Tulude hulka oli arvestatud ka seda, mis sinna ei kuulu, ning jäetud kulude, investeeringute ja finantseerimistehingute summade arvutamisel osa summasid arvesse võtmata.

Samale probleemile juhtis riigikontroll tähelepanu juba aasta tagasi, sest ka riigikogus vastu võetud 2019. aasta riigieelarve seaduse osa koondsummadest olid valed. Samuti oli toona 2019. aasta riigieelarvesse lõika-kleebi meetodil unustatud kohati 2018. aasta riigieelarve seaduse summasid, mida ei olnud korrigeeritud.

* Ülafoto: Siim Lõvi/ERR

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga