RIIGIKOGU ERAKORRALINE OTSUS: Homme algaval XXVII laulupeol lehvivad ainult Eesti lipud, Euroopa Liidu lippe lauluväljakul lehvitada ei tohi

264 Shares

Homme algaval laulupeol “Minu arm” on Laulukaare all lubatud lehvitada ainult Eesti lippe.
(Foto: Tanel Meos/Delfi.ee)

Täna kogunes erakorralisele istungile  riigikogu, et kiirkorras otsustada, kas homme Lauluväljakul algaval XXVII laulupeol „Minu Arm“ peaksid Eesti lippude kõrval lehvima ka Euroopa Liidu lipud.

Reformierakonna fraktsioon saatis juba aprilli lõpus riigikogu juhatusele märgukirja ettepanekuga, etl laulupeo toimumise ajal lehviksid Lauluväljakul laulukaare all kõrvuti Euroopa Liidu ja Eesti lipud.

Riigikogu esimees Henn Põlluaas kommenteeris Reformierakonna märgukirja järgmiselt: „Minu jaoks on äärmiselt kummastav, kui keegi soovib sellelt pinnalt mingit skandaali üles kütta. Mis saab kellelgi olla selle vastu, kui Lauluväljakul lehvivad laulupeo ajal ainult Eesti lipud? Reformierakonnal aga ilmselt on.”

Esimese sammuna tühistas riigikogu esimees Põlluaas täna Euroopa Liidu lippude Lauluväljakule heiskamise hääletuse, kuna soovis anda eelnõu algatajale võimalust teksti korrigeerida – uus hääletus siiski varasemat tulemust ei muutnud ja Euroopa Liidu lippe Lauluväljakul laulukaare kaare alla ei heisata.

Sellist pilti, kus kõrvuti on Eesti ja Euroopa Liidu lipud, homsel laulupeol tõenäoliselt ei näe.
(Foto: Petras Malukas/AFP/Scanpix)

Enne lõplikku hääletust esitasid riigikogu liikmeid Põlluaasale kümneid küsimusi, et selgeks saada, kuidas protseduuriliselt laulupeo liputeema üldse päevakorraväliselt hääletusele jõudis ning millises sõnastuses ettepanekut hääletama asutakse.

Põlluaas kinnitas, et tal on riigikogu esimehena õigus panna täiendavaid punkte päevakorraväliselt hääletusele.

Lauluväljakule Euroopa Liidu lippe ei lubata

Pärast enam kui tund aega kestnud vaidlust panigi Põlluaas küsimuse kiirustades hääletusele, mille tulemuste järgi toetas 30 riigikogu liiget Reformierakonna ettepanekut heisata homme algaval XXVII laulupeol „Minu arm“ ka Euroopa Liidu lipud, 38 olid sellele aga vastu. Hääletusel ei osalenud 33 saadikut. 

Kokkuvõttes oli Põlluaas tänase riigikogu tööpäevaga rahul ja nüüd võivad kõik laulupeolised hingata kergendatult – peale tänast riigikogu otsust jäävad Lauluväljakule lehvima ainult Eesti lipud ning Euroopa Liidu lippude lehvitamine laulupeo ajal on keelatud.

Ka politsei on lubanud jälgida väga tähelepanelikult, et ei laulupeol esinejad ega ka külalised lehvitaks Lauluväljakul ega laulukaare all Euroopa Liidu tähelippu.

Politsei on lubanud kinni nabida kõik, kes üritavad homme kas või korraks salamisi Laulukaare all EL-i tähelippu lehvitada
(Foto: Hendrik Osula/Delfi.ee)

Hetkel veel selgusetu, mis saab neist, kes lehvitasid Euroopa Liidu lippu tantsupeol

Tänane riigikogu otsus hõlmab ainult homme algavat laulupidu, siis on hetkel selgusetu, kuidas käitutakse nende inimeste suhtes, kes lehvitasid Euroopa Liidu lippe näiteks eilsel ja tänasel tantsupeo etendustel.

Antud küsimust kommenteerides lausus Põlluaas, et tõenäoliselt koguneb riigikogu lähiajal uuesti erakorraliselt, et arutada just seda küsimust (Euroopa Liidu lipu lehvitamine tantsupeo ajal) ja tähelipu lehvitajatele rakendatavaid santsioone.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga