SUUR PETTUMUS: Afganistanist saabunud põgenikud paluvad ennast Vao pagulaskeskuse ebainimlikest tingimustest tagasi Kabuli saata

Väo keskus
2.8K Shares

EESTISSE SAABUNUD AFGAANI PÕGENIKUD ON PETTUNUD VÄO PAGULASKESKUSE KEHVADEST TINGIMUSTEST (FOTO: CHRISTOPHE PETIT TESSON/SCANPIX)

Liitlaste abiga Afganistanist välja toodud afgaani ja nende perekonnaliikmed, kes paigutati esialgu Vao pagulaskeskusesse, palusid pärast nädalast Vaos viibimist tagasi kodusesse Kabuli saata.

Kokku toimetati Väosse kolm afgaani ja nende perekonnaliikmed ehk kokku 13 inimest.

Ühe päästetu, nimega Sayyid, sõnul prooviks ta pigem parandada oma elu islamistide all, kui elada nii, nagu elavad Väo inimesed.

“Ma pigem harjun elama Afganistani uue valitsuse all, kui jään siia,” ütleb ta. “Ma saan aru, et Eesti ei ole veel viie rikkama Euroopa riigi hulgas, aga ma olen inimene ja ma austan ennast ning ma lihtsalt ei suuda elada nii kehvdes tingimustes nagu meile siin Väos pakutakse” selgitas Sayyid.

Sayyid sõnul puuduvad Väos elementaarsemadki võimalused inimväärseks eluks. Väos pole mitte ühtegi teatrit, kino, restorani, lõbustusparki, veekeskust ega lõbumaja.

„Siia pole meie jaoks ehitatud isegi mitte kõige lihtlabasemat striptiisiklubi, kus minusugune härrasmees saaks peale väsitavat päevatööd veidi lõõgastuda,“ selgitas Sayyid.

Sayyidi sõnul ei suuda tema ega tema pereliikmed sellistes ebainimlikes tingimustes kaua vastu pidada, seetõttu taotlevadki nad enda tagasisaatmist palju inimsõbralikumale kodumaale.

Teine päästetud afgaan, kes tutvustas ennast kui Amir, rääkis meile, et temalt varastati juba teisel päeval maja ette pingile jäetud uus iPhone. Amir selgitas, et kui ta pöördus kohaliku politsei poole, et see leiaks kiiresti üles varga ning raiuks vargal tema kõlvatu teo eest käe maha, siis naersid kohalikud politseinikud tema soovi välja.

„Mulle seletati, et isegi kui varas tabatakse, siis ei lähe kohe tema käe maharaiumiseks, vaid kõigepealt tuleb pöörduda mingi müstilise kohtu poole, kus siis hakatakse selgitama, kas varas ikka varastas minu telefoni,“ selgitas Amir oma pettumust kohalike traditsioonide üle.

„Minu perekond on Eestimaale tänulik, kuid kutsume teid üles austama meie valikut ja palume teil aidata meil tagasi saada. Võib-olla ma ei mõista eesti kultuuri päris hästi, kuid Talibani ajal on meil varaste käed vähemalt kärbitud,” tunnistas põgenik.

Ametivõimud ei ole siiani vastanud afgaanide taotlusele. Kõige radikaalsemate põgenike sõnul on nad valmis alustama näljastreiki, kui neid ei evakueerita lähiajal Väo pagulaskeskusest tagasi Kabuli.

Hea Abiratta lugeja! Palume Sinu abi oma tegevuse jätkamiseks. Kliki siia ja toeta meid! Iga euro loeb!

One Comment on “SUUR PETTUMUS: Afganistanist saabunud põgenikud paluvad ennast Vao pagulaskeskuse ebainimlikest tingimustest tagasi Kabuli saata”

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga