Tallinna soovib muuta osa ülekoormatud kõnniteid jalakäijatele tasuliseks

Tänav
106 Shares

INIMESED EI MAHU ENAM TALLINNA TÄNAVATELE ÄRA NING OSA INIMESI PEAB LIIKUMISEKS KASUTAMA LAUSA KÕNNITEED (FOTO: IMAGO-IMAGES.COM)

Tallinna Kesklinna valitsuse selgituse kohaselt on jalakäijate arv linnas kasvanud nii suureks, et see muutunud mitmele kesklinna kõnniteele liigselt koormavaks. Eriti hull on olukord hommikusel ja õhtusel tipptunnil, kui jalgsi tööle ja koju tõttavad jalakäijad ummistavad kõnniteid. Haukanõmme sõnul on viimastel nädalatel tunduvalt kasvanud tipptundide ajal kõnniteedel toimunud jalakäijate vahelised tõukamised, nügimised, üksteisest mööda trügimised ja muud häirivad intsidendid.

Nüüd on kesklinna valitsus tulnud välja omapoolse ettepanekuga jalakäijate arvu vähendamiseks mitmel ülekoormuse all kannataval kesklinna kõnniteel. Liiga suurt jalakäijate arvu, eriti tipptundidel, aitaks vähendada nende kõnniteede muutmine jalakäijatele tasuliseks.

“Oleme jõudnud olukorda, kus mitmel Tallinna kõnniteel liigub korraga liiga palju inimesi! Kõik soovijad ei mahu enam kõnniteele ära. Osa inimesi on sunnitud kasutama jalutamise asemel tõukerattaid, ühistransporti või isiklikku autot. Osa jalakäijaid peab jalutamiseks kasutama lausa sõiduteed,” selgitas Haukanõmm.

Linanvalitsuse kinnitusel näitavad mitmes Euroopa Liidu linnas läbi viidud uuringud, et kohe peale kesklinna kõnniteede tasulikseks muutmist vähenes neid kõnniteid kasutavate jalakäijate arv tunduvalt.

Sellest tulenevalt planeerib linnavalitsus muuta ka Tallinna kesklinnas mitmed suure jalakäijate koormusega kõnniteed tasuliseks.

Ettepaneku kohaselt võiks jalakäijatelt nõutav maks kehtida hommikusel ja õhtusel tipptunnil ning kõnnitee kasutamise maksu tuleks maksta jalakäijal iga kord, kui ta kasutab antud kõnniteed.

Kesklinna valitsuse esialgse ettepaneku kohaselt muudetaks tipptunnil jalakäijatele tasuliseks järgmised kõnniteed: Pärnu maantee lõik alates Kosmose kinost kuni Viru ringini, Narva maantee lõik alates Viru ringist Pronksi tänavani, Liivalaia täna, Toompuiestee, Mere puiestee, Viru tänav ja Estonia puiestee.

Esialgse kava kohaselt hakkab jalakäijalt nõutav tasu suurus olema 1 euro iga kõnnitee kasutuskorra eest.

Projektiga planeeritakse alustada 1. jaanuarist 2022 ning esialgsete arvutuste kohaselt laekub tasuliste kõnniteede kasutamise eest järgmisel aastal linna eelarvesse 1,2-1,3 miljonit eurot tulu.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga