TULEKUL 8-REALISED MAANTEED: Rahandusminister Martin Helme leidis geniaalse võimaluse, kuidas ehitada põhimaanteed 8 realisteks!

89 Shares

Siseminister Martin Helme demonstreerib ajakirjanikele Tallinn-Tartu maantee uut testlõiku.
Minister loodab, et juba lähiajal suudetakse sarnase tehnoloogia abil ehtitada 8-realiseks kõik põhitrassid Eestis.
(Foto: Remo Tõnismäe)

Võrreldes eelneva paari nädalaga, kui rahandusminister Martin Helmel olid käed-jalad tööd täis Politsei- ja Piirivalveameti juhi Elmar Vaheri ametist mahavõtmisega, on käesolev nädal olnud ministri jaoks oluliselt rahulikum.

Geniaalne idee tekkis tänu jalutuskäigule Kadrioru staadionil

Tänu rahulikumale töökoormusele oli rahandusminister Helmel võimalik teha eile väike jalutuskäik hilissuvises Kadrioru pargis. Jalutuskäigu jooksul sattus Martin Helme ka Kadrioru staadionile ning staadionil ringi jalutades tekkis ministril idee, kuidas lihtsalt ja kiiresti ehitada kõik põhimaanteed Eestis kaheksarealisteks.

“Väga kasuliku ja töise jalutuskäigu järel võin kindlalt öelda, et minu poolt välja pakutud idee abil on võimalik soovi korral juba lähiaastatel Eestis välja ehitada Tallinna-Pärnu, Tallinna-Tartu ja Tallinna-Narva maantee täies ulatuses kaheksarealiseks.”

Ministri sõnul on maanteedel ridade arvu suurendamiseks võimalik kasutada lahendust, kus olemasolevate sõiduradade asemele tuleb märkida maha lihtsalt oluliselt kitsamad rajad.

Idee on lihtne ja geniaalne

„See uuenduslik lahendus on lihtne ja samas geniaalne!“ tutvustas minister oma  ideed. “Ma siiani imestan, miks eelnevad Reformierakonna juhitavad valitsused pole sellise geniaalse idee peale tulnud! Olemasolevaid trasse pole vaja isegi laiemaks ehitada – sõiduradade arvu suurendamiseks tuleb lihtsalt praeguste laiade radade asemele maha märkida oluliselt kitsamad sõidurajad.“

„Täpselt nii nagu siin Kadrioru staadionil. Vaadake ise – staadioni jooksuraja üldine laius on siin isegi kitsam kui praegusel Tallinn-Tartu maanteel, aga ometi on siin maha märgitud 8 rada. Täpselt sama lahendust tuleb kasutada ka põhimaanteedel sõiduradade arvu suurendamiseks!“ selgitas rahandusminister oma ideed.

Minister loodab, et teekasutustasusid ei tule

Küsimusele, kas see tooks kaasa maanteetasud, vastas Martin Helme, et see on valiku koht, aga valitsuse soov on vältida teemakse. “Teekasutustasud ei ole vajalikud. Iirimaa ehitas näiteks oma maanteevõrgu välja ja neil ei ole teemaksu. See ei ole kindlasti tingimus või eeldus,“ lisas Helme.

Helme selgitas veel, et andis ministeeriumile korralduse ette valmistada vastav seadusandlik raamistik ning viib lähiajal valitsusse ettepanekud suurprojektide töösse võtmiseks. Soov oleks järgmise aasta kevadistungjärgul projekti jaoks vajalik seadus ära teha. „Lepingud on küllaltki mahukad ja selleks on vaja õiguslikku raamistikku. Siis on võimalik seaduse alusel hankeid alustada,“ ütles Helme.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga