Läti piirile rajatakse hiiglaslik tehismäestik, et piirata viiruse levikut Eestisse

Eesti Läti piir
424 Shares

SELLINE HAKKAB VÄLJA NÄGEMA EESTI-LÄTI PIIR UUE TEHISMÄESTIKU VALMIMISEL

Viimastel päevadel on positiivsete koroonatestide arv Lätis ja Leedus ületanud mitmekordselt positiivsete testide arvu Eestis. Et vältida viiruse massilist levikut meie lõunanaabrite juurest Eestisse, on  Eesti valitsus otsustanud kiirkorras ehitada Eesti ja Läti piirele kõrge tehismäestiku.

Valitsuse selgituste kohaselt on taolise loodusliku tehisbarjääri rajamine efektiivsem, kui tavaline piirikontroll ja piiride sulgemine.

Uus ligi 1500-meetri kõrgune tehismäestik ehitatakse täpselt Eesti lõunapiirile ning see ulatub Läänemerest kuni Peipsi järveni, tehismäestiku pikkuseks saab olema ligi 340 km ning laiuseks 5-15 km. Tähismäestik rajatakse sellise kõrgusega, et selle tippe kataks aastaringne lumekate.

“Minu arvates on taolise kunstmäestiku rajamine Eesti ja Läti vahelisele piirile väga hea mõte,” selgitas valitsuse otsust peaminister Jüri Ratas.

“Kunstmäestiku rajamisel on kohe mitu positiivset argumenti,” lisas Ratas. “Erinevalt Rail Balticust ei poolita selline tehislik mäestik Eestit. Samuti lisab uus kunstmäestik vaheldusrikkust Lõuna-Eesti loodusele.”

“Suureks plussiks on ka see, et mäestiku valmimisel saab selle Eesti poolsele küljele rajada mitu uut suusakeskust, mis soodustavad taliturismi Lõuna-Eesti majanduslikult veidi mahajäänud piirkondadesse,” selgitas Ratas.

Rahandusminister Martin Helme sõnul on raha tehismäestiku rajamiseks olemas.

„Raha tehismäestiku rajamiseks võetakse Rail Baltica eelarvest,“ selgitas Martin Helme. „Praegune koalitsioon ei toeta just erilise entusiasmiga Rail Balticu rajamist. Seetõttu jõudsime koalitsioonipartneritega üsna kiiresti ühisele arvamusele, et kõige parem viis selle ehituse finantseerimiseks, on kasutada selleks meile Euroopa Liidu poolt Rail Baltica rajamiseks eraldatud vahendied.“

Erinevalt paljudest teistest praeguse valitsuste algatustest toetavad uue tehismäestiku rajamist ka sotsiaaldemokraadid.

„Tuleb tunnistada, et taolise tehismäestiku rajamine Eesti lõunapiirile on tõesti hea idee,“ tõdes sotsiaaldemokraat Jevgeni Ossinovski. “Kui see idee tõepoolest teostub, siis sellise mäestiku ületamine muudab oluliselt vaevarikkamaks ja raskemaks Lätti odava viina järgi mineku. See omakorda vähendab meie inimeste alkoholi tarbimist ning paraneb rahva tervis.“

Uue tehismäestiku rajamise on heaks kiitnud ka Euroopa Liidu komisjon, seetõttu loodab valitsus üsna pea alustada ehitustöödega ning esialgsete plaanide kohaselt peaks uus tehismäestik Eesti lõunapiiril valmima juba jõuludeks.  

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga