Valgevene Europarlamendi valimistesse sekkus Süvariik, valimistulemused lähevad tühistamisele! Eesti võib kaotada ühe koha Europarlamendis

0 Shares

Just sellest valimiskastist Valgevenes leiti suur hulk Süvariigi poolt võltsitud hääli.
(Foto: maxxyustas/Bigstockphoto.com)

Euroopa Liidu Keskvalimiskomisjon andis teada, et Valgevene valimiskomisjoni eksimuse tõttu tühistati selle riigi hääled ja korrigeeritakse Euroopa Parlamendi lõplik paremusjärjestus.

Eile õhtul selgunud esialgsete valimistulemuste kohaselt võitis Europarlamendi valimised Eestis Reformierakond, mis kogus 26,2 protsenti häältest. Populaarseim kandidaat oli sotside esinumber Marina Kaljurand, kes kogus 65 559 häält. Eestist valiti europarlamenti reformierakondlane Andrus Ansip, sotsiaaldemokraat Marina Kaljurand, keskerakondlane Yana Toom, reformierakondlane Urmas Paet, Konservatiivse Rahvaerakonna saadik Jaak Madison ja sotsiaaldemokraat Sven Mikser.

Aga nagu võiski karta, siis tänaseks on selgunud, et esialgsed valimistulemused osutusid veidi ekslikeks. 

Täna hommikul teatas Euroopa Liidu Keskvalimiskomisjon (ELK), et Valgevene valimiskomisjoni eksimuse tõttu tühistati selle riigi valijate hääled ja sellest tulenevalt korrigeeritakse ka Euroopa Parlamendi lõplike valimistulemusi.

Eesti võib kaotada ühe mandaadi Euroopa Parlamendis

ELK kõrge esindaja kommenteeris juhtunud eksitust järgmiselt: „Täna hommikul selgus, et Valgevene valimistulemustesse on sekkunud Süvariik, mille tõttu Valgevenes toimunud valimistulemused lähevad tühistamisele.  Nii suures ulatuses valijate häälte tühistamine võib omakorda mõjutada ka teistele riikidele jaotatud mandaatide arvu, mille tulemusena võib väheneda mõne liikmesriigi mandaatide arv. Loodame tekkinud segaduse ja lõplikud valmistulemused kinnitada juba lähipäevil.“

Peale esialgsete valimistulemuste selgumist jäi Europarlamendi „ootelehele“ Isamaa kandidaat Riho Terras, kes pidi saama Europarlamendi saadikuks peale Suurbritaania lahkumist Euroopa Liidust. Aga Valgevenes toimunud Süvariigi sekkumise tõttu võib selguda, et Eesti eurosaadikute arv hoopis väheneb praeguselt 6 kohalt 5 kohale. Sellisel juhul jääks oma Europarlamendi saadiku kohast ilma ka EKRE esindaja Jaak Madison.

ELK kõrge esindaja selgituse kohaselt mõjutab Valgevene valimistulemuse tühistamine eelkõige nende lähiriikide valimitulemusi ning nii Poola, Leedu, Läti, kui Eesti võivad kaotada ühe mandaadi Europarlamendis.

Eesti uued Europarlamendi saadikud hetkeseisuga. Tänu Valgevenes toimunud Süvariigi sekkumisele võib selguda, et 6 esindaja asemel saab Eesti saata Europarlamenti ainult 5 esindajat.
(Foto: Postimees)

“Euroopa Liit ja tema partnerid vabandavad, et viga ei tuvastatud varem. Protsessid ja kontrollmehhanismid vaadatakse üle, et sellist eksitust enam ei juhtuks,” seisab Euroopa Komisjoni ametlikus teates.

Samasugune eksitus juhtus Valgevenes ka Eurovisioni lauluvõistluse hääletustulemustega

Tuletame meelde, et sarnane eksitus juhtus Valgevenega ka sellel aastal Eurovisoni lauluvõistluse aegu. Siis andis Euroopa Ringhäälingute Liit (EBU) teada, et Valgevene žürii eksimuse tõttu tühistati selle hääled ja korrigeeritakse Eurovisiooni lõplik paremusjärjestus. Eesti lõpetas uue järjestuse järgi 20. kohal.

One Comment on “Valgevene Europarlamendi valimistesse sekkus Süvariik, valimistulemused lähevad tühistamisele! Eesti võib kaotada ühe koha Europarlamendis”

  1. ma soovitan sellel madissonil võtta kilp ja mõõk ning sõita valgevenesse süvariigiga võitlema, praegu on värske jälg ülal ja ehk saab raisa kätte

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga