VALITSUSKRIIS LÄBI! Rahvahääletusele pannakse põhiseaduse muudatus, millega sätestatakse, et Eesti Vabariigi peaministriks saab olla ainult Jüri Ratas

150 Shares

KRIISI ÕNNELIK LÕPP – NII SÄRAVATE NÄGUDEGA KOALITSIOONIERAKONNA JUHTE POLE JUBA TÜKK AEGA NÄHTUD (FOTO: JAANUS LENSMENT)

Eile teatasid Keskerakond, EKRE ja Isamaa, et seekordne valitsuskriis on õnnelikult möödas.  Eile kell 14.30 andsid koalitsioonierakondade esimehed ühise pressikonverentsi, et kõneleda, mis konsensusele nad jõudnud on.

Pressikonverentsil allkirjastasid koalitsioonierakondade juhid ajakirjanike silme all ka ühisavalduse, et 2021. aasta kevadel pannakse rahvahääletusele põhiseaduse muudatus, millega sätestatakse, et Eesti Vabariigi peaministriks jääb ka edaspidi Jüri Ratas.

Koalitsioonierakondade juhid tegid ühisavalduse, mille avaldame täismahus:

Eesti Keskerakonna, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ning Isamaa Erakonna esimeeste ühisavaldus

Meie riigi alusväärtused on ühisosa otsimises, inimväärikuses ja isikuvabadustes ning meie kohustus on suhtuda austusega kõigisse Eestimaa elanikesse. Kõigi nende ülesannetega on siiani suurepäraselt hakkama saanud praegune peaminister Jüri Ratas. Ei ole oluline, mida arvab praegusest valitsusest ja selle tööst opositsioon, kes ei taipa riigivalitsemise teemadest mitte mõhkugi.

Vastavalt Eesti Vabariigi põhiseadusele, Eesti inimeste ja riigi jaoks olulistele väärtustele ning kolme erakonna sõlmitud koalitsioonilepingule peame arendama demokraatlikku õigusriiki, kus ühiskonnas on tagatud inimõigused, sõnavabadus ja isikuvabadused; kus austatakse kõiki Eestimaal elavaid inimesi, nende vaateid ja arvamusi ning kus igaühel on võimalus ennast teostada.

Samadest põhimõtetest lähtume riigielu küsimusena rahvahääletuse läbiviimisel peaministri mõiste ja rolli täpsustamisel. Sellest tulenevalt korralame rahvahääletuse, et muuta Eesti vabariigi põhiseaduse § 84 järgnevalt

§ 89 Vabariigi valitsuse peaministriks on ja jääb Jüri Ratas, kelle ülesandeks on edaspidi alati valitsuse moodustamise. Eesti Vabariigil ei ole ega saa olla mitte ühtegi teist peaministrit peale Jüri Ratase.

Rahvahääletus põhiseaduse muutmiseks on plaanis läbi viia 2021. aasta kevadel lähtudes ühisavalduses välja toodud põhimõtetest ning kooskõlas Eesti Vabariigis kehtivate seaduste ja põhiseaduslike väärtustega.

Rahvahääletuse läbiviimise kulud on ligikaudu 1,8 miljonit eurot.

VALITSUSKRIISI TAUST
  • Laupäevast saadik on Keskerakonna ja EKRE poliitikud lahendanud omavahelist tüli Mart Helme sõnavõtu tõttu Deutsche Welles.
  • Täna keskpäeva kandis kogunesid riigikogus Keskerakonna ja EKRE fraktsioon, lisaks kõneles ka Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder oma erakonnaga, kuhu konflikt arenenud on ning mis lahendused võimalikud on.
  • Kuigi erakonnad kohtusid eile omavahel, et probleemile lahendus leida, ei õnnestunud see teps mitte.
  • Küll aga esinesid erakondade juhid pigem leebete sõnumitega, keegi resoluutselt enda seisukoha juurde ei jäänud.
  • Ka peaminister Jüri Ratas rõhutas, et olukorra lahendamiseks tuleb kõigil kompromisse teha.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga