VALITUSE 100 PÄEVA: Suur töö sai tehtud koalitsioonilepingu koostamisega, nüüd tiksume vaikselt valimisteni. Võib-olla teeme Jürist presidendi, kui viitsime…

Kaja Kallas
23 Shares

Sel nädalal täitub Kaja Kallase valitsusel sada päeva.

Abiratta poliitikatoimetus vaatab tagasi nendele 100-le päevale, et teha kokkuvõtte valitsuse suurimatest saavutustest selle aja jooksul.

Samuti vaatame ettepoole ja proovime ennustada, millega tegeleb Kaja Kallase valitsus lähitulevikus.

100 esimest päeva – suurepärane koalitsioonileping

Kaja Kallase valitsuse esimese 100 päeva suurimaks ettevõtmiseks ja õnnestumiseks on kindlasti Reformierakonna ja Keskerakonna vahelise koalitsioonilepingu koostamine ja sõlmimine. Tõenäoliselt on tegemist Eesti läbi ajaloo parima koalitsioonilepinguga – lepingusse sai kirja palju punkte, milles on kirjas “uurime”, “parandame”, “suurendame”, “toetame”.

Kusjuures tasub ära märkida, et koalitsioonilepingus ei leidu mitte kusagil termineid “ei uuri”, “ei paranda”, “ei suurenda”, “ei toeta”.  Seetõttu võib julgelt väita, et tegemist on läbi ajaloo parima koalitsioonilepinguga!

Sellega valitsuse esimese 100 päeva suured saavutused piirduvad, aga juba sellise suurepärase koalitsioonilepingu koostamine on piisav, et minna ajalukku.

Järgmised 2 aastat – vaikne aga agressiivne „tiksumine“

Vaadates veidi ettepoole, siis võib julgelt väita, et järgmised paar aastat kuni riigikogu valimisteni saab olema vaike, aga selle eest väga agressiivne „tiksumine“.

Hetkeolukord: Eesti riik on ju põhimõtteliselt korras, kõik toimib. Tundub, et isegi hoolimata Tanel Kiige, Terviseameti ja sotsiaalministeeriumi ühistele pingutustele õnnestub lõpuks ka vaktsineerimine läbi viia.

Väga suur ja oluline asi – koalitsioonileping sai sõlmitud! Selle ettevalmistamine oli aja- ja energiamahukas, sinna läks kõvamahv. Lisaks sai Eesti Vabariik juba Taavi Rõivase eestvedamisel ka korralikult ära häälestatud.

Kokkuvõttes ei seisagi praeguse valitsuse ees enam mitte ühtegi suurt või olulist ülesannet. Seeõttu ei olegi valitusel, nii kahju kui sellest pole, üle midagi muud peale vaikse tühikäigul agressiivse „tiksumise“ kuni järgmiste valimisteni.

Ah jaa – vist on vaja ka president ära valida

Oot-oot, meenus, selle valitsuse eestvedamisel tuleks vist suve lõpus Eestile ka usu president valida. Kuigi kirjade järgi peaks presidendi valima riigikogu, siis tegelikult ei toimu siin midagi ilma valitsusparterite omavahelise kokkuleppeta. Ja on ju teada, et valitsuspartneritel on lausa kaks suurepärast presidendikandidaati – endine peaminister Jüri Ratas ja eelmiselgi korral presidendiks kandideerinud eksharidusminister Mailis Reps

Ääretult raske ülesanne valitsusele – kumba võtta, kumba jätta? Kas Ratas või Reps? Või hoopis Reps või Ratas? Jüri Ratas pole ju  veel isegi suutnud otsustada, kas ta ikka tahab presidendiks saada. Samas Repsil oli vist kunagi kusagil mingi jama mingi kohvimasinaga või midagi sellist? Aga kes siis vana asja mäletab….

Teisalt, nii tähtsas küsimuses nagu presidendi valimised ei tohiks mingitel vanadel kohvimasinatel küll mingit sõnaõigust olla. Või siis ikkagi hoopis Ratas?

Vägisi tundub, et peab praegune valitus peab vist ikkagi ka selle küsimusega tegelema hakkama. Kui muidugi vaikselt tiksumise kõrvalt aega ja viitsimist üle jääb.

Samas ootab meid ees veel suvi, mis loodetavasti annab ka praegusel valitsusele veidi kergemalt hingata ja uue presidendi valmise osas mõtteid seada…

Abiratta poliitikatoimetus soovib omalt poolt Kaja Kallase valitsuse jõudu ja jaksu ning edukat „tiksumist“ järgmiste valmisteni! Sest suured asjad on juba tehtud ja Eesti riik valmis!

Hea Abiratta lugeja! Palume Sinu abi oma tegevuse jätkamiseks. Kliki siia ja toeta meid! Iga euro loeb!

Ülapilt: Tairo Lutter

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga