Kogu diskusioon sai alguse just sellest Ewert Sundja abikaasa käes olnud plakatist
(Foto: Kuvatõmmis Varro Vooglaiu Facebooki seinalt)
Nädala alguses avaldatud Liisa Pakosta ekspertiisarvamuse kohaselt pole erilist vahet, kas Riigikogus töötavat 101 inimest nimetada poliitikuks või fekaalihunnikuks või pruuniks ebameeldivaks portsuks. Võrdõiguslikkuse voliniku arvates on nende isikute puhul tegemist laialt tarbel oleva ebameeldivusega.
“Tere, lugupeetud fekaalihunnikud!”
Abiratas.ee tänab Liisa Pakostat suurepärase eesti keele peensusi käsitleva analüüsi eest, sest nüüd on kõigile selge, et poliitiku võrdlemine fekaalihunnikuga ja pruuni ebameeldiva portsuga pole enam solvav ega mitteväärikas. Samuti loodame, et tulevikus ei solvu mitte ükski poliitik selle peale, kui tema valija pöördub tema poole lugupidavalt sõnadega: “Tere, lugupeetud fekaalihunnik!”
Ekspertiis põhineb asjaolul, et lapsed kasutavad pidevalt asjade võrdlemiseks fekaalihunnikut
Kogu arutelu sai alguse laupäeval toimunud meeleavalduselt „Aitab! Kaua võib?!“, kus üks poliitikaekspert kandis plakatit, millel ilutses kiri „Õhus on Põlluaasa hõngu“ ja juurde maalitud pruun väljaheidet meenutav junn. Kui keegi veel ei tea, siis Henn Põlluaas on EKRE liige ja riigikogu esimees. Hiljem selgus, et plakatit kandnud poliitikaeksperdiks osutus Ewert Sundja abikaasa.
Selle peale küsis SA Pere ja Traditsiooni Kaitseks juht Varro Vooglaid Ewert Sundja Facebooki seinale pühapäeval kirjutatud postituses „Kuidas siis nii, Ewert Sundja? See pole ju väärikas!“, peale mida muutus kogu debatt üsna tuliseks ja emotsionaalseks, sest muusiku Facebooki seinale kogunes lühikese ajaga veidi üle 170 kommentaari. Nendes kommentaarides süüdistati Sundjat vihaõhutamises ja tal soovitati abikaasa korrale kutsuda.
Tulisesse dialoogi sekkus ka soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise volinik Liisa Pakosta: „Lugesin isegi huviga seda lõime siin. Püüan ehk kirgi maha võtta. Eraisikuna arvan, et Ewert Sundja süüdistamine mitteväärikuses on kangem kraam, ehkki sarnane, kui süüdistada Ruuben Kaalepi erakonnakaaslasi tema käemärgi pärast. See pruun portsumärk ei tähenda ju ka midagi muud, kui lihtsat, laialt tarbel olevat ebameeldivust, tegu on sotsmeedia tüüpmärgiga, mida on ülisuure tõenäosusega kasutanud sadu kordi siinkirjutajate lapsed või lapselapsed.“
Hea Abiratta lugeja, anna meile teada, kas sinu arvates on aktsepteeritav riigikogu liikmete võrdlemine fekaalihunniku ja pruuni ebameeldiva portsuga?