TUNNUSTUS PEAMINISTRILE: Emakeele Selts kiidab Jüri Ratast „mittemidagiütleva“ käände populariseerimise eest

0 Shares

Hetkel on eesti keeles veel 14 käänet. Loodetavasti lisandub õige pea ka 15. kääne – mittemidagiütlev.
(Foto: www.taskutark.ee)

Kolmapäevasel riigikogu hääletusel anti Jüri Ratasele valitsuse moodustamiseks volitus. Uuesti peaministriks valitud Ratas sai hakkama omaette kangelasteoga, sest enne hääletust pidi Keskerakonna juht üle kolme tunni vastama talle esitatud küsimustele. Peale küsimuste-vastuste vooru olid paljud küsijad pettunud, et Jüri Ratas andis talle omaselt üle kolme tunni täiesti ümmargusi ja mitte midagi ütlevaid vastuseid.

Erinevalt pettunud küsijatest, väljendas täna oma rõõmu Emakeele Selts, kes kiidab Jüri Ratast tema töö eest meie ilusa emakeele arendamise eest. Emakeele Selts selgitab, et kui seni oli eesti keeles ametlikult 14 käänet, siis tänu Jüri Ratasele kaalub Emakeele Selts uue 15. käände lisamist eesti keele reeglitele. Nimelt kaalub Emakeele Selts uue “mittemidagiütleva käände“ lisamist juba olemasolevatele eesti keele käänetele.

Emakeele Selts on Ratase mittemidagiütleva käände tasemest vaimustuses
„Jüri Ratas on teinud märkimisväärselt suurepärast tööd uue mittemidagiütleva käände tutvustamisel ja populariseerimisel. Tänu suurepäraselt omandatud mittemidagiütleva käände rohkele kasutamisele Jüri Ratase poolt, on järjest rohkem ja rohkem inimesi hakanud eesti keeles igapäevaselt kasutama mittemidagiütlevat käänet,“ selgitas Emakeele Seltsi esimees Helle Metslang.

„Jüri Ratas on suurepäraselt omandanud ka kõige peenemad mittemidagiütleva käände kasutamise nüansid ning on seda viimasel ajal kasutanud praktiliselt eksimusteta. Seetõttu on Jüri Ratas lihtsalt suurepärane eeskuju meie noortele, kes alles omandavad eesti keele nüansse ja peensusi,“ lisas Metslang.

Kaalutakse mittemidagiütleva käände lisamist eesti keele grammatikasse
Emakeele seltsi sõnul oli mittemidagiütlev kääne veel kümmekond aastat tagasi eesti keelele praktiliselt tundmatu ning seda kasutati väga piiratud määral üksikutes väikestes Eestimaa piirkondades. Tänu Jüri Ratase tublile tööle viimase kahe-kolme aasta jooksul, on tänaseks saanud mittemidagiütlev kääne eesti keelele väga omaseks ning leiab üha laialdasemat kasutamist üle kogu Eesti.

Metslangi sõnul kaalub Emakeele Selts tõsiselt, kas mitte lisada meie emakeelele juba ametlikult uus „mittemidagiütlev“ kääne. Sellest saaks siis 15. kääne meie ilusas eesti keeles.

Hea Abiratas.ee lugeja, anna meile kommentaarides teada, mida arvad sina mittemidagiütleva käände lisandumisest eesti keelde?

LOE LISAKS:
Jüri Ratas on ümarate vastuste andmises parem kui „ümarate vastuste robot“

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga